فروش خودروهای برقی بی‌ام‌دبلیو به ۵۰ هزار دستگاه رسید. بی‌شک، گروه خودورسازی بی‌ام دبلیو، سومین تولید کننده خودروهای برقی شارژی هستند. فروش خودروهای برقی شارژی این شرکت در ماه جولای به بیش از ۵۰ هزار دستگاه رسید.

از ابتدای سال تا کنون فروش این خودروها با افزایش ۷۴.۸ درصدی به ۵۰۷۱۱ دستگاه رسیده است.
این رشد ۷۴.۸ درصدی در هفت ماهه اول سال ۲۰۱۷ بسیار بیشتر از هفت ماهه سال ۲۰۱۶ بود.
در حال حاضر گرایش به سمت خودروهای سبز در حال افزایش است و احتمالا یکی از بزرگ‌ترین رقبای BMW خودروسازی تسلا است.
تسلا نه فقط یک نوع نوآوری است، طراحی آن اسپورت است، عملکرد آن درخشان و دلفریب است بلکه سطح بالایی از تمام این خصوصیات را به نمایش می‌گذارد.
اگر خودوری Model3 تسلا را با سری‌های برقی BMW مقایسه کنیم، تسلا در مقایسه با آلودگی صفری که تولید می‌کند، قیمت کمتری دارد، و حتی اگر از نظر هزینه سوخت هم بررسی کنیم، قیمت Model3 بسیار پایین‌تر خواهد بود.  
هر چند استقبال از خودورهای برقی در جهان رو به گسترش است،‌ اما روز گذشته گاردین در گزارشی به مشکلات آتی محیط زیستی این خودروها پرداخته و نسبت به مشکل بازیافت باتری‌های این خودروها هشدار داده بود.
باتری‌های کنونی خودروهای برقی،‌ باتری‌های لیتیوم-یون هستند که تا کنون هیچ روش خاصی برای بازیافت یون لیتیوم آن که جزو آلاینده‌های بالقوه محیط زیست و آب هست، ارائه نشده است. از این رو کارشناسان محیط زیست نسبت به آیند این باتری‌ها هشدار داده‌اند.
گاردین در گزارش خود هشدار داده بود که دنیا در آینده با مشکل پسماند نیم میلیون باتری خودروهای برقی دست به گریبان خواهد بود.
در اتحادیه اروپا فقط ۵ درصد باتری لیتیوم یون بازیافت می‌شود. این باتری‌ها هزینه‌های زیست محیطی بسیار بالایی دارند. این باتری‌ها در صورت تخریب، نه فقط ریسک انتشار گازهای سمی را بالا می‌برند، بلکه ترکیبات هسته این باتری‌ها مثل لیتیوم و کبالت مواد کمیابی هستند که خروج آن‌ها باعث آلودگی آب خواهد شد.
سال گذشته تعداد خودورهای برقی از رقم ۲ میلیون دستگاه گذشت و آژانس بین‌المللی انرژی تخمین زده است که تا سال ۲۰۳۰ اگر تمامی کشورها به اهداف توافق پاریس پایبند بمانند، تعداد خودورهای برقی در سطح دنیا به ۱۴۰ میلیون دستگاه خواهد رسید.
از طرفی کارشناسان نسبت به نحوه تامین میزان برق مورد نیاز این تعداد خودروی برقی نیز ابراز تردید می‌کنند.
واضح است که اولین هدف در استفاده از خودروهای برقی، جلوگیری از آلودگی هوای ناشی از استفاده از بنزین و دیزل است به طوری که فرانسه و بریتانیا ماه گذشته متعهد شدند تا سال ۲۰۴۰ فروش خودروهای دیزل را متوقف کنند و ولوو هم قول داده است که از سال ۲۰۱۹ خودروی برقی یا هیبریدی بسازد.
اما این خودروها زمانی خواهند توانست نقش خود را در کاهش آلودگی هوا به خوبی ایفا نمایند که برق مصرفی آن‌ها برق پاک باشد. در حالی که کارشناسان حوزه انرژی در خصوص جوابگویی انرژی تولیدی کنونی از طریق انرژی‌های پاک برای تامین برق مورد نیاز این تعداد خودروی برقی، دچار تردید شده‌اند.
واضح است که اگر قرار باشد از سوخت فسیلی برای تولید برق مورد نیاز ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی استفاده شود، نه تنها هیچ تاثیر قابل ملاحظه‌ای در کنترل آلودگی هوای شهرها و نیز جلوگیری از تغییرات اقلیم مشاهده نخواهد شد بلکه احتمال افزایش این آلودگی هم به واسطه مصرف بیشتر سوخت‌ها فسیلی نیز دور از ذهن نیست.  
به هر حال شرکت تسلا می‌گوید با فروش ۲۵ هزار خودروی برقی در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ رکوردی بی‌نظیر را برای خود ثبت کرده است.
کشورهایی مانند چین هم برنامه‌ریزی‌های جامعی را برای استفاده از خودروهای برقی برای کاهش آلودگی هوای این کشور که به معضل بزرگی برای چین تبدیل شده است انجام داده‌اند.
کارشناسان امیدوارند با گسترش صنایع خودروسازی و حرکت به سوی خودروهای سبز، مفهوم سبز بودن برای این خودروها، چه از نظر نوع سوخت مصرفی برای تولید برق مورد نیاز، و چه از نظر پسماندهایی که از خود به جا می‌گذارند، به تمامی معنا پیدا کند.

 

 

منبع: انرژی امروز

درباره مدیر ارشد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم با مدیریت